· 

Plastyka powiek

Pojawiają się zmarszczki, a niekorzystny efekt wizualny potęgują worki pod oczami będące efektem utraty przez skórę elastyczności. Dzięki plastyce powiek można poprawić wygląd oczu, a tym samym i całej twarzy. Zabieg wykonuje się na powiekach górnych, dolnych lub na obu jednocześnie.

W przypadku powiek górnych na ogół największym problemem jest nadmiar skóry rozciągniętej, która nieładnie się marszczy. W skrajnych przypadkach może powodować nawet ograniczenie widzenia. Usuwając ją uzyskuje się więc efekt nie tylko estetyczny, ale i praktyczny.

 

W przypadku powiek dolnych głównym wskazaniem do wykonania zabiegu są worki pod oczami. To nic innego jak wystający z oczodołu tłuszcz. Na ogół powstawanie worków pod oczami ma wiązek z wiekiem. Jednak czasem defekt ten dotyczy również ludzi młodych. Wówczas wynika ze specyficznej budowy anatomicznej.

 

Plastyka powiek wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. W pierwszym przypadku lekarz prowadzi cięcie w fałdzie powieki górnej, usuwając w ten sposób zbędny fragment skóry oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. W niektórych sytuacjach redukuje się też ilość widocznego tłuszczu o oczodołowego. Blizna schowana jest w fałdzie powiekowej i pozostaje w zasadzie niewidoczna. Po kilku tygodniach blednie i jest niedostrzegalna. Z kolei na powiece dolnej cięcie prowadzone jest pod rzęsami. Lekarz wycina nieco skóry, modeluje lub usuwa tłuszcz oczodołowy, a następnie koryguje ułożenie mięśnia okrężnego oka. Nadmiar skóry i mięśnia są usuwane, a rana jest na końcu zszywana.

Plastyka powiek jest zabiegiem, po którym pacjent w zasadzie może od razu wrócić do domu. Opatrunkiem w tym przypadku jest jedynie niewielki plasterek, który nie utrudnia widzenia. Przez kilka dni należy jednak przykładać na powiekę chłodne kompresy, a po zabiegu powieki dolnej warto jest wykonywać delikatny masaż tej okolicy. Szwy usuwane są około 5 dni po zabiegu. Gojenie w zdecydowanej większości przypadków przebiega szybko i bezboleśnie. Pacjent nie musi przyjmować żadnych dodatkowych leków.

 

Do normalnych obowiązków na ogół można wrócić około 10 dni po zabiegu (w przypadku korekty powieki górnej) lub po dwóch tygodniach (plastyka powieko dolnej). Jeśli zabieg wykonywany był jednocześnie na dwóch powiekach, czas ten może się delikatnie wydłużyć. Powikłania po zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko, nieco częściej w przypadku operacji powiek dolnych. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Są to zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca czy skazy naczyniowe. Z plastyki powiek powinny zrezygnować również kobiety ciężarne. Wiele osób decyduje się na połączenie zabiegu plastyki powiek z innymi zabiegami m.in. z liftingiem twarzy czy czoła.

 

Write a comment

Comments: 0